Kryminalne zagadki Novigradu

(English version)

(Scenariusz, na podstawie którego toczyła się ta sesja)

Wkrótce po pierwszej wiedźmińskiej sesji dowiedziałem się, że Michał „Kuglarz” Dzidt, tworząc OHET, inspirował się kilkoma wcześniejszymi systemami, między innymi Fate. Po pobieżnym zapoznaniu się z uproszczoną wersją tego systemu, Fate Accelerated Edition (w skrócie FAE), zapragnąłem przetestować go w praktyce. Odczuwałem ponadto niedosyt wiedźmińskich przygód, spotęgowany tym, że grałem wówczas w komputerowego Wiedźmina 3. Jednak gracze wcielający się w Kazimierza, Nat i Mar mieszkają w Łomży a ja w Warszawie, spotykamy się więc rzadko – kontynuację pierwszej sesji udało się zorganizować po blisko półtora roku. Na szczęście w międzyczasie dwoje innych moich znajomych wyraziło zainteresowanie zagraniem w FAE w wiedźmińskim uniwersum. Wykreowali następujące postaci (szczegóły na ich temat znajdziecie w scenariuszu):

Gotfryd, inkwizytor i gorliwy wyznawca Wiecznego Ognia.

G_SS_Duchowny_Zakonu_Płonącej_Róży
Źródło: https://vignette.wikia.nocookie.net/wiedzmin/images/a/a8/G_SS_Duchowny_Zakonu_P%C5%82on%C4%85cej_R%C3%B3%C5%BCy.png/revision/latest?cb=20180131191109

Katarzyna: wiedźminka ze Szkoły Niedźwiedzia

7817d2ce49a652b9f203941185083a47
Źródło: https://pin.it/ogvti4lznxp4ma

A oto i relacja z sesji, która odbyła się 13 sierpnia 2017 roku:

Grudzień 1226 roku. Ostra zima skłania co bardziej zabobonnych ludzi do powtarzania proroctwa Ithlinne, szczególnie słów o Białym Zimnie. „Wiek miecza i topora” jest interpretowany jako zapowiedź kolejnej wojny Królestw Północy i Cesarstwa Nilfgaardu, wojny o skali tak niszczycielskiej, że będzie stanowić Tedd Deireadh, Czas Końca. Natomiast krwawe walki ze Scoia’tael i prześladowania nieludzi przypominają o słowach „wprzód spłynie ziemia krwią Aen Seidhe, Krwią Elfów“.

Tymczasem w Wolnym Mieście Novigrad od dłuższego czasu znikały młode kobiety, zazwyczaj z nizin społecznych, dlatego organy ścigania do niedawna tego nie zauważyły.

Straż miejska dostała donos, że czarodziejka Anabelle Radfind należy do kultu Lwiogłowego Pająka (zakazany kult, składają ofiary z ludzi). Poszli przeszukać jej dom i faktycznie znaleźli tam statuetkę Lwiogłowego Pająka. Aresztowali Anabelle, zakuli w dwimerytowe kajdany (w których nie można używać magii) i wysłali wieść do inkwizytora z Zakonu Białej Róży, zbrojnego ramienia Kultu Wiecznego Ognia, brata Gotfryda.

Kiedy inkwizytor ją przesłuchał, Anabelle stanowczo wypierała się jakichkolwiek związków z tym kultem i twierdziła, że ktoś podrzucił jej figurkę. Zapytana czy kogoś o to podejrzewa, wspomniała o Reginaldzie, czarodzieju, z którym miała kiedyś konflikt, a który odwiedził ją w dniu poprzedzającym aresztowanie i zachowywał się bardzo (za bardzo) przyjaźnie. Przeczucie podpowiadało inkwizytorowi, że ona jest niewinna.

Nienna_by_edarlein — kopia
Źródło: http://2.bp.blogspot.com/-PNhWEIPV1hk/UjzCqRH8aeI/AAAAAAAABZQ/AuboM-PWcq4/s1600/Nienna_by_edarlein.jpg

Inkwizytor opuścił loch i poszedł wykonywać inne czynności śledcze. Wypytywał różnych ludzi o Anabelle, przeczesał jej dom od dachu do fundamentów i nie znalazł niczego, co by wskazywało na jej winę. Wypytał też o Reginalda, dowiedział się, że faktycznie jego animozja z Anabelle jest znana, a ponadto mag (znany ginekolog) jest w dobrej komitywie z kapitanem straży, Gerhardem.

piero-vianello-lightylight — kopia
Źródło: https://www.artstation.com/artwork/yqw1J

Kiedy wrócił do więzienia i poszedł porozmawiać z Gerhardem, ten właśnie wzburzony wydawał rozkaz aresztowania wiedźminki Katarzyny, która rzekomo miała próbować siłą uwolnić Anabelle. Wskazał na siniaki i skaleczenia u swoich ludzi. Inkwizytorowi od razu wydało się to absurdalne, gdyby wiedźminka naprawdę usiłowała przebić się przez nich przemocą, efektem byłyby zapewne odcięte kończyny na przestrzeni kilkunastu metrów a nie siniaki i skaleczenia (tak naprawdę Gerhard kazał swoim ludziom wyrzucić wiedźminkę za drzwi kiedy przyszła do niego przekonywać go o niewinności swojej przyjaciółki Anabelle, a ona zaczęła się z nimi szarpać). Inkwizytor kazał ją puścić.

Wiedźminka podeszła do Gotfryda i szepnęła mu, że słyszy dobiegające z oddali (ze strony, gdzie jak wiedział Inkwizytor, była cela Anabelle) odgłosy szamotaniny i stłumione krzyki. Inkwizytor sam nic nie słyszał, ale wiedział że wiedźmini mają nadludzko czułe zmysły. Zapytany o te odgłosy Gerhard ewidentnie się zmieszał. Inkwizytor zaufał wiedźmince (a może swojemu przeczuciu?), bezceremonialnie rozepchnął strażników, pobiegli do celi Anabelle i zobaczyli, że jest zakneblowana a czterej strażnicy usiłują ją powiesić na jej własnym szalu. Na widok bohaterów puścili ją i chwycili za broń.

Gotfryd przemówił do strażników i przekonał ich, żeby wykonywali jego rozkazy. Widząc to, Gerhard rzucił się do ucieczki. Katarzyna na czele strażników ruszyła w pościg po ulicach Novigradu.

gilles-beloeil-acu-sc-medieval-chase-gbeloeil
Źródło: https://www.gillesbeloeil.com/projects/3dvOm

Gerhard mógłby uciec, lecz wiedźminka obaliła go znakiem Aard i obezwładniła.

Gotfryd uwolnił Anabelle i pozwolił jej wrócić do domu, poprosił Katarzynę o przeszukanie pomieszczeń Gerharda, całą resztę towarzystwa zabrał zaś na przesłuchania do komturii Zakonu. Przesłuchania strażników wyjawiły, że czwórka, która usiłowała powiesić Anabelle, była ludźmi Gerharda od brudnej roboty, reszta zaś była niewinna. Gotfryd po spisaniu zeznań polecił tym ostatnim wrócić na posterunek i wyznaczył jednego z nich na tymczasowego dowódcę straży.

Gerhard wiedząc iż Gotfryd ma już wiele dowodów przeciw niemu zdecydował się wyznać wszystko w zamian za obietnicę szybkiej śmierci. Wyśpiewał, od kogo, kiedy i za co brał łapówki, a brał ich mnóstwo, w szczególności od rajcy miejskiego Alonso Willeya, który oprócz zasiadania w Radzie Miasta jest gangsterem i kontroluje kasyna, areny walk i burdele. Natomiast w sprawie Anabelle Gerhard działał w zmowie z Reginaldem.

W międzyczasie Katarzyna zabezpieczyła liczne dowody rzeczowe korupcji Gerharda (drogie alkohole, zdobiony sztylet i inne precjoza, a nawet szkatułeczkę z fisstechem). Gdy na posterunek wrócił wyznaczony przez Gotfryda tymczasowy dowódca straży, ruszyła w miasto rozejrzeć się za wiedźmińskimi zleceniami. Okazało się, że ostatnio w kanałach pod dzielnicą Okrawki zniknęło kilku kanalarzy, więc ich cech wyznaczył nagrodę za identyfikację i pozbycie się przyczyny. Wiedźminka zagłębiła się w kanały, gdzie wytropiła zeugla.

ZeuglGW
Źródło: https://vignette.wikia.nocookie.net/wiedzmin/images/6/60/ZeuglGW.jpg/revision/latest?cb=20060903135115

Po pokonaniu monstrum zauważyła w jego wnętrznościach (skóra zeugla jest przezroczysta) szkielety wyglądające na kanalarzy, ale też na młode kobiety. Gdy spojrzała w górę, dzięki nadludzkiemu wzrokowi zauważyła klapę w sklepieniu kanałów, bezpośrednio nad legowiskiem zeugla. Wróciła poinformować o tym Gotfryda, który tymczasem zakończył przesłuchania. Wraz z oddziałem knechtów Zakonu wybrali się do kanałów odzyskać ciała. Gotfryd nakazał ludziom dowiedzieć się, co znajduje się w mieście nad tajemniczą klapą.

Następnego dnia poszli do domu Reginalda i aresztowali go.

Hieronymus_Schuster — kopia
Źródło: http://middenlandwplomieniach.obsidianportal.com/characters/hieronymus-schuster

Grupa knechtów zajęła się przeszukiwaniem jego domu, podczas gdy Gotfryd i Katarzyna zabrali czarodzieja do komturii na przesłuchanie. Wypierał się wszystkiego i dopiero liczne tortury złamały jego opór. Wtedy przyznał się nie tylko do podrzucenia Anabelle figurki kultu, ale i do przeprowadzania eksperymentów medycznych na kobietach, które na jego zlecenie porywali dla niego ludzie Alonsa. W międzyczasie do Gotfryda dotarła informacja, że przeszukujący dom Reginalda knechci uruchomili magiczną pułapkę, która spaliła jego biurko wraz z zawartością oraz trzema knechtami. Przyciśnięty Reginald wyznał, gdzie znajduje się dom, w którym przeprowadzał eksperymenty. Ludzie Gotfryda potwierdzili, że dom ten znajduje się w dzielnicy Okrawki, nad legowiskiem zeugla.

Gotfryd, Katarzyna, Anabelle i oddział zbrojnych wkroczyli do tego domu. Był pusty, lecz znaleźli sprytnie ukrytą (zasłoniętą nie tylko beczką, ale i iluzją) klapę w podłodze. Po zejściu po drabinie zostali zaatakowani przez golema.

Golem
Źródło: http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Golem

Po pokonaniu go przeszukali podziemne laboratorium, gdzie znaleźli klapę nad legowiskiem zeugla, trzy z porwanych kobiet nadal żywe, mnóstwo tajemniczego alchemicznego sprzętu oraz pomiętą karteczkę z napisem ,,Niebo, nie gwiazdy odbite nocą na powierzchni stawu”.

Gerhard i Reginald spłonęli na stosach na rynku. Gerhardowi, zgodnie z obietnicą, okazano łaskę – stos był z suchego drewna, więc spłonął błyskawicznie. Reginald pomęczył się nieco dłużej.

Tw3_pyres_of_novigrad — kopia
Źródło: https://witcher.fandom.com/wiki/File:Tw3_pyres_of_novigrad.jpg

Jakiś czas później Gotfryd odprowadził Katarzynę do bramy Novigradu. Wiedźminka wracała na szlak. Inkwizytor patrzył, jak znika na horyzoncie. Z pobliskiej karczmy dobiegała ballada autorstwa mistrza Jaskra:

Zapachniało powiewem jesieni,

Z wiatrem zimnym uleciał słów sens.

Tak być musi,

Niczego nie mogą już zmienić,

Brylanty na końcach twych rzęs.

 

Tam, gdzie mieszkasz już biało od śniegu,

Szklą się lodem jeziora i błota.

Tak być musi,

Już zmienić nie może niczego,

Zaczajona w twych oczach tęsknota.

 

Wróci wiosna, deszcz spłynie na drogi,

Ciepłem słońca serca się ogrzeją.

Tak być musi,

Bo ciągle się tli w nas ogień,

Wieczny ogień, który jest nadzieją.

***

Komentarz Mistrza Gry:

Oboje bohaterowie dostali po sesji nowe Aspekty:

Katarzyna – „Wdzięczność novigradzkich kanalarzy”. Potencjalnie przydatny, gdyby ona sama lub ktoś z jej sojuszników potrzebował przemieścić się po Novigradzie niezauważeni przez nikogo na ulicach, a w niektórych przypadkach możliwe (choć niezbyt przyjemne) byłoby wejście do jakiegoś budynku przez jego odpływ.

Gotfryd – „Haki na mieszkańców Novigradu”. Po przesłuchaniu Gerharda Inkwizytor wie, kto, kiedy i za co wręczał mu łapówki. Ma na to dowód w postaci zeznań Gerharda, jak i dowody rzeczowe. Wydając punkt losu, będzie mógł to wykorzystać przeciw wybranym przez siebie postaciom.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej sesji. Miała ona sporo pozytywów. Gracze w porozumieniu ze sobą i ze mną wykreowali wyraziste, kompetentne postacie, które dobrze się uzupełniały i współdziałały, mimo że zarówno gracze, jak i bohaterowie nie znali się wcześniej. Mimo że sesja była dość krótka, oboje zdążyli zrobić użytek niemal ze wszystkich swoich Aspektów i Sztuczek. Ogólnie przygoda podobała się graczom, szczególnie udało mi się oddać grozę laboratorium Reginalda.

Niestety, mechanika FAE (szczególnie długotrwałe rozpatrywanie wyników rzutów, częściowo wynikające z faktu, że nie mieliśmy dedykowanych kostek i używaliśmy zwykłych k6) zniechęciła graczkę prowadzącą Katarzynę do tego stopnia, że odmówiła dalszego grania z wykorzystaniem tej mechaniki. Próbowałem reanimować tę kampanię zapraszając innego gracza, ale efekty były niezbyt satysfakcjonujące.

Wkrótce potem moją uwagę przykuła (na dłużej) inna gra, która była inspiracją dla OHETu, a mianowicie Freeform Universal RPG

Opublikowałem też scenariusz, na podstawie którego toczyła się ta przygoda, dzięki któremu możecie dowiedzieć się więcej o jej kulisach, a może i sami poprowadzić podobną.

Zapraszam także na mój fanpage! Oprócz informacji o nowych tekstach planuję udostępniać tam ciekawostki o grach, fantastyce i nauce.

Inne moje teksty na temat RPG:

13 thoughts on “Kryminalne zagadki Novigradu

    1. Teraz już to wiem, ale w podręczniku jak byk stoi: “Jeśli nie chcesz używać kostek Fudge, możesz je zastąpić zwykłymi kostkami sześciościennymi”. Trochę dałem się nabrać, ale nie jestem zły – eksperyment z FAE nie był może w pełni udany, ale nie był też klapą 🙂

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s