Podsumowanie 2018 roku – blog (PL)

(English version)

(2018 rok podsumowałem również w aspekcie gier fabularnych i książek)

Czas podsumować pierwsze pięć miesięcy funkcjonowania tego bloga. Pierwsze wpisy ukazały się bowiem 3 sierpnia 2018 roku. Od tego czasu do końca zeszłego roku blog odwiedziło 875 osób, a łączna liczba wizyt na wszystkich stronach wynosi 2045. Zdobyłem łącznie 24 polubienia i 16 komentarzy. Czterech czytelników zdecydowało się zostać obserwatorami bloga (dwóch kolejnych dołączyło już w 2019).

Byłem zaskoczony, gdy angielska wersja mojego tekstu o San Marino została polubiona m.in. przez… Konsulat Republiki San Marino na Filipinach. Wow!

Liczba odwiedzin poszczególnych wpisów wygląda następująco (pominąłem wpisy, które doczekały się mniej niż 17 odwiedzin):

views 2018

Rozkład geograficzny wygląda zaś następująco (pominąłem państwa, z których miałem mniej niż 3 odwiedziny) – swoją drogą, bardzo mnie intryguje Unia Europejska występująca wśród państw (wiem, że ONZ ma malutki obszar, który nie należy do żadnego państwa, ale UE?):

visitors 2018

Skąd czytelnicy trafiają na mój blog? 655 odwiedzin nadeszło z Facebooka, 38 z aplikacji WordPress na Androida, 33 z Google+, 28 z wyszukiwarek, 22 z Czytnika WordPress, po 15 ze strony fu.netla.pl oraz JoeMonster i 14 z Reddita. Co ciekawe, sumie tych liczb daleko do 2045.

Kilka przemyśleń:

 1. Oprócz dotychczas poruszanych tematów (podróże i RPG) dobrym pomysłem wydaje się pisanie o książkach, jak zaproponował Anonimowy Komentator pod literackim podsumowaniem 2018 roku. Ten tekst doczekał się już większej liczby wyświetleń niż podsumowanie erpegowe, mimo że to drugie zalinkowałem w wielu miejscach.
 2. Dobrze byłoby bardziej reklamować wpisy „podróżniczo-historyczne”, gdyż generalnie pozostają w tyle za tymi o RPG (a ich przygotowanie wymaga więcej pracy). Wynika to przynajmniej częściowo z faktu, że udzielam się w wielu grupach Facebookowych poświęconych RPG i mogę zdobyć zgodę administracji na zalinkowanie swoich tekstów (a potem jeszcze ktoś w te linki klika). Innym przyjaznym dla mnie miejscem jest Grupa Michał Kubicz – sekrety Rzymu, ale myślę, że byłoby nadużyciem z mojej strony linkowanie tam tekstów niezwiązanych ze starożytnym Rzymem. Osiągnięcie zbliżonej rozpoznawalności w grupach dotyczących podróży lub historii wymagałoby dużej inwestycji czasowej, co odbiłoby się na moich innych aktywnościach.
 3. Większość moich czytelników to Polacy, ale relatywnie nieliczni czytelnicy innych narodowości są (proporcjonalnie) bardziej aktywni pod względem feedbacku (polubień, komentarzy i subskrypcji). To mnie motywuje do tego, by nadal publikować każdy wpis w dwóch wersjach językowych. Dobrze byłoby też intensywniej reklamować się na anglojęzycznych grupach i forach… ale tu jest ten sam problem, co wyżej.
 4. Zapewne dobrym pomysłem byłoby założenie fanpage’a na Facebooku… ale w jakim języku? Czy dwujęzyczny fanpage to dobry pomysł? Znacie takie?

Gorąco zachęcam do komentowania tego, co napisałem powyżej – Wasze komentarze mogą wpłynąć na kierunek, w którym będę podążał. A może macie zupełnie inne sugestie?

Cieszy mnie, że pierwszy tydzień 2019 roku wygląda pod względem niemal wszystkich statystyk lepiej niż którykolwiek tydzień 2018 roku. Oby tak dalej!

Bardzo dziękuję wszystkim czytelnikom, a w szczególności tym, którzy komentują, subskrybują, udostępniają dalej lub lajkują moje wpisy – motywujecie mnie do dalszego pisania!

10 thoughts on “Podsumowanie 2018 roku – blog (PL)

 1. Ja z chęcią poczytam Twoje wpisy zarówno o erpegach, książkach, jak i o podróżach. 🙂
  Fanpage dwujęzyczny to chyba nie jest dobry pomysł. I tutaj angielski jest bardziej perspektywiczny.

  Liked by 1 person

 2. Prosisz o wiadomość zwrotną z opinią więc oto i jestem. Może wstrzymaj się z tym fanpage na Facebooku, moim zdaniem lepszym pomysłem jest reklamowanie się, oczywiście za zgodą administracji, na różnych grupach i forach dotyczących podróży, historii i o czym tam zdecydujesz się pisać. Im więcej uda ci się ich znaleźć i sforsować (zareklamować się) tym lepiej. Przypominaj też o sobie tam gdzie już się reklamowałeś. Powodzenia!

  Liked by 1 person

  1. Dziękuję! Tak, myślę że w najbliższym czasie będę robił tak jak piszesz, fanpage jeszcze poczeka przynajmniej do momentu aż będę miał jasną wizję, jak się za niego zabrać 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s