Dzień Blogów 2019

Dziś jest Dzień Blogów. Cytując opis tego święta,

głównym założeniem Dnia Blogów, obchodzonego od 2006 roku, jest promowanie blogosfery i zainteresowanie czytelników innymi kulturami. Blogerzy zachęcani są tego dnia do wyszukania pięciu ciekawych blogów – najlepiej z różnych stron świata – i polecenia ich swoim czytelnikom.

Idea wydaje mi się ciekawa, więc przedstawiam pięć ciekawych blogów (w kolejności alfabetycznej). Co prawda nie pochodzą z różnych stron świata, ale za to dotyczą bardzo różnych tematów!

Kod kapitalizmu
Książka autora jednego z omówionych poniżej blogów

Fanboj i życie

Blog Piotra Muszyńskiego, autora całkiem fajnych powieści „Gambit mocy” i „Ten co walczy z potworami”. Tematyka bloga jest różnorodna i obejmuje m.in. historię, książki, gry, seriale, a także przemyślenia na najrozmaitsze tematy.

Mitologia współczesna

Autorem bloga jest dr hab. Marcin Napiórkowski, a tematem – mity konsumenckie, legendy miejskie, teorie spiskowe i pseudonaukowe. Lektura może zmienić sposób, w jaki postrzegasz wiele otaczających Cię na co dzień zjawisk! Z zainteresowaniem przeczytałem już jedną książkę autora, „Kod kapitalizmu” i zapewne prędzej czy później przeczytam też pozostałe.

Mitowiecze

Ten blog jest niestety martwy (ostatni tekst ukazał się w lutym 2015 r.), ale i tak warto go odwiedzić, by poznać mało znane fakty o historii, w dodatku napisane bardzo potoczystym i pełnym humoru językiem. Czy wiedzieliście, że

w XVI i XVII wieku po należących do Rzeczpospolitej Dzikich Polach hasały najprawdziwsze antylopy – stepowe suhaki o dziwacznych trąbopodobnych nosach?

906px-Saiga_antelope_at_the_Stepnoi_Sanctuary
Suhak stepowy, źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Saiga_antelope_at_the_Stepnoi_Sanctuary.jpg

Szkoda, że suhaki nie pojawiły się w ekranizacji “Ogniem i mieczem”!

To tylko teoria

Blog popularyzujący naukę (przede wszystkim biologię i pokrewne dziedziny), którego autorem jest Łukasz Sakowski. Toczy on zażartą walkę z pseudonauką, co uważam za mocno absorbującą i wyczerpującą działalność – ale jakże ważną, biorąc pod uwagę to, co wskazałem w swoim niedawnym tekście!

Z prawniczego na ludzkie

To właściwie nie blog, tylko fanpage na Facebooku. Cytując autorkę, Monikę Wycykał, służy on

przede wszystkim pokazaniu piękna prawniczego świata – czasem z przymrużeniem oka, czasem w sposób nie do końca cenzuralny i zgodny z wyobrażeniami szanującego się prawnika. Żywię jednak głęboką nadzieję, że dostarczając rozrywki społeczeństwu, jednocześnie powiem mu coś ważnego i przydatnego, dzięki czemu poziom świadomości prawnej zwiększy się choć trochę.

Moim zdaniem te założenia są w pełni realizowane!

 

A jakie blogi Wy najbardziej lubicie?

2 thoughts on “Dzień Blogów 2019

 1. Zacznę od tego że dzięki za ten tekst. Dzięki niemu poznałam nową stronę – z prawniczego na ludzkie. Myślę że z tą stroną pozostanę na dłużej bo zapowiada się bardzo ciekawie. Muszę się jednak przyczepić do bloga To tylko teoria, a właściwie nie bloga, a samego autora. Sam blog zapowiadał się ciekawie i obiecująco. Niestety autorowi w pewnej chwili uderzyła tzw. sodówa do głowy i chyba poczuł, że zna się na wszystkim to i o wszystkim pisać będzie. W jego tekstach, często dalekich od jego dziedziny nauki, coraz częściej pojawiały się błędy i przekłamania, ewidentnie koleś pisał o czymś na czym się zupełnie nie zna. Na zwrócenie uwagi ze strony osób, które na codzień zajmują się poruszanym przez niego tematem reagował tzw. “fochem” i czasem blokadą. Zdarzało mu się “pożyczać” od kogoś zdjęcia czy obrazki, po czym na zwrócenie uwagi, że wypada chociaż napisać autora, oburzał się i robił to po czasie z dużą łaską (ta sytuacja jest moją historią z tym Panem). Nie zaprzeczam, że niektóre teksty pisane przez Pana Łukasza są dobre, wartościowe ale niestety zbyt wiele razy został złapany na błędach, których poprawić nie chciał bo przecież on jest przyszłym doktorem nauk i on się mylić nie może, co dowodzi jego ignorancji i braku samokrytycyzmu. Nie są to cechy poważnego badacza i osoby szerzącej naukę. Tyle ode mnie, jak widać i czasem ludziom nauki nie można ufać 😉

  Liked by 1 person

  1. Dziękuję za komentarz. To niepokojące, co napisałaś o p. Sakowskim. Rzeczywiście, nie wszystkie zdjęcia na jego blogu są podpisane. Szkoda, że zachowuje się w ten sposób, zważywszy że wcześniej wykazał się determinacją, wchodząc w konflikt z Jerzym Z. i jego wyznawcami. Wystarczy tylko spojrzeć na ilość hejtu w komentarzach tutaj: https://www.totylkoteoria.pl/2015/06/kim-jestem.html
   Swoją drogą, słyszałem niezbyt dobre rzeczy o autorze innego z wymienionych blogów, ale mimo tego zdecydowałem się go wymienić, wychodząc z założenia, że rekomenduję bloga, a nie jego autora.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s