Cent RPG (PL)

(English version)

Cent

Wraz z Tomaszem „Szerszeniem” Misterką stworzyliśmy Cent RPG – zwięzłe podsumowanie minimalnie zmodyfikowanych zasad jednego z moich ulubionych systemów, Freeform Universal RPG, w skrócie FU (po polsku ukazało się jego tłumaczenie, FUPL, oraz „podrasowana” wersja, FUNT, do której ostatnio wyszedł dodatek – Funtbox Fantasy).

Całość wraz z kartą postaci mieści się na jednej kartce A4, którą należy dwustronnie drukować w poziomie i złożyć na 3 części.

Jakie są moim zdaniem główne zalety gier z rodziny FU (w tym Centa):

  1. Jedne z najprostszych zasad – da się je wytłumaczyć w parę minut.
  2. Reguły pozwalają na naprawdę wielką swobodę działania. Uczestniczyłem (jako gracz i jako MG) w wielu sesjach gier z rodziny FU, osadzonych w realiach Wiedźmina, Fallouta, mitologicznej Grecji, Pangei i innych. Bohaterowie eksplorowali, walczyli, rzucali czary, handlowali, negocjowali, a nawet… decydowali o kierunkach rozwoju miasta (tak, do tego również można zastosować tę mechanikę!).
  3. Mimo prostoty zasad, walki są pod jednym względem bardziej realistyczne, niż w wielu „dużych” systemach, gdzie każda postać ma ileś punktów życia i działa równie skutecznie przy ich poziomie 100%, co i 20%. W Cencie, FUPL i Funcie tak nie jest – każdy test walki kończy się nałożeniem na jedną ze stron co najmniej jednego negatywnego stanu (np. krwawienie), który znacząco utrudnia tej postaci dalsze działania.

Zapraszam do pobrania, lektury i feedbacku 🙂

***

Inne moje teksty na temat RPG:

One thought on “Cent RPG (PL)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s